Główna » 2015 » Luty » 17 » Konto firmowe dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą
4:34 PM
Konto firmowe dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą

Otworzenie własnej firmy to marzenie wielu osób. Na początku mamy bardzo dużo pomysłów, chęci oraz zapału do pracy, jednak często przeszkodą w ich realizacji jest brak kapitału. Osoby, którym uda się zdobyć środki finansowe niezbędne do otworzenia i prowadzenia działalności w pierwszych miesiącach muszą się liczyć z wieloma innymi kosztami, które znacznie utrudniają pracę.

Kto musi posiadać konto firmowe?

Ustawa o działalności gospodarczej dokładnie reguluje, kiedy możemy posiadać konto osobiste, a kiedy już musimy otworzyć rachunek firmowy. Są to przepisy, które określają, w którym momencie jest konieczne posiadanie konta firmowego.

W chwili, gdy drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca powinniśmy mieć konto firmowe. Drugim kryterium jest kwota, jaką przelewamy na inny rachunek. Jeżeli transakcje są na kwotę większą niż 15 tysięcy euro to powinniśmy już korzystać z firmowego rachunku. Ta kwota jest przeliczana na złotówki według średniego kursu walut.

W praktyce to oznacza, że jeżeli przedsiębiorca dokonuje transakcji poniżej kwoty 60 tysięcy złotych nie musi posiadać konta firmowego. Mniej więcej powyżej 62 tysięcy złotych przekroczymy kwotę 15 tysięcy euro, co oczywiście ulega pewnym wahaniom, w związku, z czym przyjmujemy za bezpieczną granicę 60 tysięcy złotych. Teoretycznie, więc jeżeli nie dokonujemy dużych operacji finansowych, przynajmniej na początku nie musimy podsiać konta firmowego.

Czy warto prowadzić działalność i korzystać z konta osobistego?

Teoretycznie przy niewielkich kwotach nie trzeba posiadać konta firmowego, w praktyce jednak banki wymagają, aby przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej posiadać konto firmowe. Istnieje tylko kilka banków, które pozwalają podczas prowadzenia firmy korzystać z konta osobistego.

Warto posiadać konto firmowe, gdyż w wielu sytuacjach ułatwia to prowadzenie firmy, jednak na samym początku nie jest to konieczne. Obecnie wiele banków podpowiada, że konto firmowe nie musi być związane z koniecznością ponoszenia wielu opłat. Jeżeli poszukamy informacji w Internecie to z pewnością znajdziemy korzystne konto firmowe. Ranking kont firmowych z pewnością ułatwi nam wybór i wskaże kilka najlepszych banków, które pozwalają prowadzić darmowe konto firmowe.

Warto poświęcić trochę czasu i już na początku posiadać dobry rachunek firmowy, dzięki czemu wiele spraw będzie łatwiejsze do załatwienia. Posiadanie konta firmowego jest wygodne i pozwala nie martwić się o to czy już przekroczyliśmy wysokość kwoty, od której musimy posiadać konto firmowe.

Wyświetleń: 189 | Dodał: ankakwit | Tagi: depozyty, konto firmowe, finanse firmy, oferty banków, rachunki bankowe | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra in dui sit amet consequat.

- John Doe, creative director

Praesent vestibulum commodo mi eget congue. Ut pretium vel lectus vel consectetur.

- John Doe, creative director

Etiam quis aliquam turpis. Etiam in mauris elementum, gravida tortor eget, porttitor turpis.

- John Doe, creative director

Lorem ipsum
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat. Curabitur pharetra dictum lorem, id mattis ipsum sodales et. Cras id dui ut leo scelerisque tempus. Sed id dolor dapibus est lacinia lobortis.
Learn more