Główna » 2015 » Grudzień » 7 » Plusy i minusy kont oszczędnościowych
2:21 PM
Plusy i minusy kont oszczędnościowych

Jak każdy jeden produkt bankowy, także i konta o charakterze oszczędnościowym mają swoje plusy oraz minusy. Nie sposób jednak nie zauważyć, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. I to na tyle, że dla wielu osób takie konta są znacznie bardziej atrakcyjniejsze niż na przykład lokaty, które zazwyczaj charakteryzują się wyższym oprocentowaniem. Dlaczego więc oszczędnościowe konta bankowe cieszą się wciąż sporym zainteresowaniem klientów, jakie są ich pozytywne strony, a co należy dopracować?

Plusy kont

Niewątpliwą zaletą, jaką mogą się poszczycić takie konta, jest gwarancja pewnych zysków, których wysokość zależy głównie od klienta. W większości przypadków konta oszczędnościowe bazują na prostej zasadzie – klient wpłaca pieniądze na rachunek oprocentowany i, o ile wcześniej tych pieniędzy nie wypłaca, zarabia na powstających z nich odsetkach. Dodatkowo takie rachunki oszczędnościowe dostępne są w każdym detalicznym banku i w większości banków firmowych – a więc zarabiać mogą nie tylko osoby prywatne, ale też firmy czy instytucje. Plusem jest również banalnie prosty dostęp do pieniędzy, które klient może modyfikować właściwie w dowolny sposób. Oznacza to, że może chociażby w każdej chwili dokonać wypłaty zebranych środków – zarówno kwoty bazowej, jak i uzbieranych odsetek. Konta takie połączone są często z rachunkami debetowymi, na które i z których możemy wykonywać błyskawiczne transakcje. Jeśli więc nagle zabraknie nam gotówki na koncie, zawsze możemy ją szybko przelać z konta oszczędnościowego.

Minusy kont

Trzeba jednak pamiętać, że oszczędnościowe rachunki to nie same plusy, choć tych jest bardzo wiele. Niektóre banki udostępniają konta całkowicie za darmo, inne nie pobierają opłat jedynie wtedy, gdy znajduje się na tych kontach jakaś stała kwota (zwykle powyżej tysiąca złotych). Jeszcze inne z kolei oferują darmowe prowadzenie konta niezależnie od znajdującej się tam sumy, ale pobierają prowizję od każdej transakcji, czyli wypłaty lub wpłaty na konto gotówki. Ważne jest więc, by zakładając konto oszczędnościowe najpierw sprawdzić warunki jego prowadzenia oraz zajrzeć do tak zwanej tabeli opłat i prowizji. Pozwoli to w bardzo prosty sposób uniknąć sytuacji, gdy po pierwszym miesiącu posiadania takiego konta bank zacznie nam naliczać wysokie opłaty za jego prowadzenie czy za każdą wykonaną na nim transakcję.

Wyświetleń: 171 | Dodał: ankakwit | Tagi: produkty oszczędnościowe, konto oszczędnościowe, inwestowanie, rachunek bankowy | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra in dui sit amet consequat.

- John Doe, creative director

Praesent vestibulum commodo mi eget congue. Ut pretium vel lectus vel consectetur.

- John Doe, creative director

Etiam quis aliquam turpis. Etiam in mauris elementum, gravida tortor eget, porttitor turpis.

- John Doe, creative director

Lorem ipsum
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat. Curabitur pharetra dictum lorem, id mattis ipsum sodales et. Cras id dui ut leo scelerisque tempus. Sed id dolor dapibus est lacinia lobortis.
Learn more