Główna » 2015 » Wrzesień » 14 » Prosty podział lokat bankowych
7:25 PM
Prosty podział lokat bankowych

Lokaty bankowe można podzielić ze względu na kryterium terminu zapadalności lokaty. Wówczas mamy do czynienia z dwoma rodzajami lokaty.

Lokaty krótkoterminowe

Lokata krótkoterminowa zakładana jest na okres nie przekraczający jednego roku. Zwykle zawierana jest na dwa lub trzy miesiące. Nieco rzadziej na okres jednego roku. W obecnej sytuacji gospodarczej najczęściej proponowany jest okres dwóch miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że klienci bankowi spodziewają się w niedługim czasie zwyżki stóp procentowych, co z pewnością przełoży się na wzrost oprocentowania lokat. Im wyższe oprocentowanie lokaty tym wyższe zyski wygenerowane od złożonych w depozycie pieniędzy.

Lokaty długoterminowe

Lokaty te zakładane są na okres powyżej jednego roku. Najczęściej zakładane są na okres dwóch lat. Zdarzają się jednak przypadki otwierania tego typu lokat bankowych nawet na 6 lat. Jest powodowane przede wszystkim wygodą. Długi okres zapadalności lokaty pozwala na to, by przez długi czas nie zajmować się porównywaniem nowych ofert bankowych i śledzeniem sytuacji gospodarczej. Lokata długoterminowa jest doskonałym zabezpieczeniem przed niskim oprocentowaniem. Wystarczy jednorazowo dobrze ocenić wahania poziomu stóp procentowych, by zawrzeć korzystną umowę depozytową. Obecnie nieporównywalnie większe zyski generują klienci, którzy dwa lata temu podpisali umowy depozytowe na długi okres zapadalności. W minionych latach banki oferowały wyższe oprocentowanie lokat, ponieważ stopy procentowe kształtowały się na znacznie wyższym poziomie. Każdy kto wtedy zawarł umowę długoterminową i to na stały procent osiąga obecnie spore zyski. Złożone przez tych klientów pieniądze w depozycie pracują aktualnie na wyższym procencie.

Dlatego stojąc przed wyborem lokaty należy dokładnie przeanalizować sytuację gospodarczą. Jeśli są niskie stopy procentowe a planowane są ich zwyżki należy oszczędzać na lokatach krótkoterminowych i wyczekiwać lepszych ofert. Jeśli natomiast stopy procentowe są wysokie i to od długiego czasu, jednak przewidywane są ich obniżki warto zabezpieczyć się w postaci zawarcia umowy depozytowej z długim okresem zapadalności. Aby mieć najlepsze lokaty trzeba więc dobrze poznać rynek bankowy, by posiadając szeroką wiedzę przystąpić do porównania aktualnych ofert bankowych. Najlepiej jest dokonywać porównań na specjalnych stronach internetowych, które w jednym miejscu zestawiają masę dostępnych propozycji. To tak zwany ranking lokat bankowych wrzesień 2015. Gromadzi wszystkie niezbędne informacje tyczące się konkretnej lokaty oraz umożliwia w przejrzysty sposób dokonanie kompleksowej oceny.

Wyświetleń: 180 | Dodał: ankakwit | Tagi: porady finansowe, ranking ofert, depozyty terminowe, najlepsze oprocentowanie | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra in dui sit amet consequat.

- John Doe, creative director

Praesent vestibulum commodo mi eget congue. Ut pretium vel lectus vel consectetur.

- John Doe, creative director

Etiam quis aliquam turpis. Etiam in mauris elementum, gravida tortor eget, porttitor turpis.

- John Doe, creative director

Lorem ipsum
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat. Curabitur pharetra dictum lorem, id mattis ipsum sodales et. Cras id dui ut leo scelerisque tempus. Sed id dolor dapibus est lacinia lobortis.
Learn more