Główna » 2015 » Maj » 11 » Lokaty bankowe - co warto o nich wiedzieć?
1:21 PM
Lokaty bankowe - co warto o nich wiedzieć?

Lokata bankowa, zwana również depozytem jest to produkt inwestycyjny, który oferowany jest głównie przez banki. Klienci, którzy zamrażają swoje oszczędności na lokacie mogą liczyć na uzyskanie korzystnych odsetek.

Lokata traktowana jest przez bank jako pozyskany kapitał (pożyczka), za którą płaci indywidualnemu klientowi, stąd biorą się odsetki i wysokość oprocentowania. Uzyskany zysk zależny jest od obecnej stopy procentowej ustalanej przez Narodowy Bank Polski, a także wielu innych czynników takich jak: konkurencyjność na rynku, czas trwania depozytu, ilości inwestowanych środków oraz stałość lub zmienność oprocentowania.

Bezpieczeństwo lokat

Coraz częściej ważnym czynnikiem wpływającym na wybór lokaty staje się jej bezpieczeństwo. Wywołane jest to obawą o utratę środków, szczególnie w przypadku parabanków i afery związanej z instytucją Amber Gold. Ogólnie, lokaty bankowe są uważane za najbezpieczniejszą formę oszczędzania. Odbija się to oczywiście na stosunkowo niższym oprocentowaniu, jednak daje pewność, że nie poniesiemy straty finansowej. Nawet w przypadku upadłości banku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny zobowiązany jest do zwrotu środków z założonych lokat i depozytów. W przypadku, gdy klient posiada dużą pulę oszczędności warto jest skorzystać z kilku lokat bankowych, ponieważ zmniejsza to ryzyko utraty środków w razie ogłoszenia upadłości.

Podatek od lokat

Podatki są niestety obowiązkiem każdego obywatela i nie da się ich uniknąć nawet podczas oszczędzania. W 2001r. wprowadzony został podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki), który wynosi 19%. Pomocnym przepisem okazało się ustalenie, aby podatek od odsetek zaokrąglać do pełnych złotych, oczywiście z korzyścią dla klientów, w dół. Przykładowo, kiedy odsetek kapitałowy wyniósł 3, 4 złotych, klient musiał zapłacić 3 złote. W przypadku kiedy podatek wyliczony został na poziomie 45 groszy był on zaokrąglany do zera. Jeszcze do niedawna skorzystać można było z lokat jednodniowych, które nie były opodatkowane. Niestety od 2012 roku nie jest to już możliwe, a depozyty antybelkowe zniknęły.

Kapitalizacja odsetek

Ważnym czynnikiem związanym z obliczaniem zysku z lokaty jest częstość kapitalizacji odsetek - przypomina bezpieczny-zysk.com. Sama kapitalizacja polega na dopisywaniu odsetek do aktualnej wartości zamrożonego na lokacie kapitału. Im częściej jest ona dokonywana, tym bardziej korzystna oferta. Po kapitalizacji odsetek procent, który jest naliczany do zysku obliczany jest na podstawie zwiększonej kwoty.

Wyświetleń: 218 | Dodał: ankakwit | Tagi: bezpieczne finanse, inwestowanie, najlepsze oprocentowanie, porównanie ofert, produkty bankowe | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Nam viverra in dui sit amet consequat.

- John Doe, creative director

Praesent vestibulum commodo mi eget congue. Ut pretium vel lectus vel consectetur.

- John Doe, creative director

Etiam quis aliquam turpis. Etiam in mauris elementum, gravida tortor eget, porttitor turpis.

- John Doe, creative director

Lorem ipsum
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat
Neque id cursus faucibus, tortor neque egestas augue, eu vulputate magna eros eu erat. Curabitur pharetra dictum lorem, id mattis ipsum sodales et. Cras id dui ut leo scelerisque tempus. Sed id dolor dapibus est lacinia lobortis.
Learn more